СТУДЕНТ УКРАЇНИ

Сексуальна необізнаність призводить до серйозних проблем зі здоров'ям: про сексуальне виховання в Україні

Сексуальна необізнаність призводить до серйозних проблем зі здоров'ям: про сексуальне виховання в Україні
22432 ПЕРЕГЛЯДІВ

"Центр громадського здоров’я" МОЗ України повідомляє, що кожен п'ятий підліток має перший сексуальний досвід в 17 років. 12,1% юнаків мають статевий контакт у віці 12 років, 3,5% дівчат вперше вступають в інтимні відносини у віці 12 й менше років. 66,8 % підлітків отримали досвід дорослого життя після 15 років.
У 2017 році було виявлено понад 94 000 абортів. 39 переривань вагітності серед дівчат віком 14 років, 822 випадки зі сторони дівчат 15-17 років та 3399 абортів у віці 18-19 років.
У 2018 році виявили 315 000 пологів. З яких близько 60 не були зареєстровані в жіночій консультації, не обстежувалися відповідно.
За визначенням ЮНЕСКО, статеве виховання застерігає не лише від небажаної вагітності, частих абортів, воно допомагає навчити дітей і підлітків принципам взаємоповаги, свободи й права на своє тіло.
Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог вищої категорії, кандидат медичних наук Тетяна Продан стверджує, як тільки діти починають усвідомлювати, що вони відрізняються одне від одного не лише кольором очей, а й статевими органами, виявляють приналежність до певної статі, з ними варто говорити про сексуальне виховання. Нормальний вік для таких тем - 4 роки. Дорослі мають називати все своїми іменами й не боятися осуду зі сторони інших людей. Батьки мають стати першими вчителями сексуального виховання й попри всесвітні заборони, табу минулих поколінь, з раннього віку говорить зі своїми дітьми про секс. Часто батьки чують зацікавлення зі сторони дітей: "А звідки ж я взявся?" І починаються вигадки: " В капусті знайшли", "Лелека приніс". Психологи рекомендують не руйнувати емоційну психіку дитини, її дослідницьку світобудову. Попри стереотипи щодо розпусти, фахівці стверджують, що варто проводити сексуальну освіту в Україні. До того ж так звані " заборонені теми" у Великій Британії, Швеції, США, Франції, Норвегії вчать у школі, а в Нідерландах та Німеччині дітей починають знайомити з сексуальною освітою ще з дитячого садочка. Таке виховання призвело до зниження рівня підліткової вагітності, абортів, зараження ВІЛ або сифіліс.
Багато батьків сторониться теми сексу. Виходячи зі свого дорослого досвіду та виховання, вони вважають, що діти на уроках сексуальної освіти навчатимуться, як займатися інтимом. Хоча сексуальна освіта — це насамперед про повагу до себе та свого тіла. Її головна мета — захистити дітей від сексуального насилля та сексуальної експлуатації. Під цим терміном важливо усвідомлювати сексуальну небезпеку, яка може виникнути з підлітком. До того ж довіра в родині між батьками та дітьми — це міцний фундамент у відносинах. Якщо діти відчувають сексуальне домагання від незнайомця, однолітка тощо попри їх волю, вони мають звернутися по допомогу до батьків.
Сексуальна освіта — це розуміння таких важливих речей, як контрацепція, безпека, венеричні захворювання та спотворене бачення сексу. За даними ЮНЕСКО, лише 34% молодих людей обізнані в темі ВІЛ. Сексуальна освіта має на меті зробити життя підлітків більш безпечним.
У Міністерстві освіти та науки наголошують, що в українських школах не має єдиного предмета по сексуальному вихованню дітей. Ця тема розгалужена між декількома факультативами. В Україні немає чіткої концепції впровадження сексуальної освіти в навчальних закладах. Однак, досвід можна взяти з інших європейських країн, які вже впроваджують сексуальне виховання в школах та навіть дитячих закладах.
Німеччина є показовою в даному питанні. Так, секс виховання в них відіграє суспільне завдання. Громадські організації, Федеральний центр освіти з питань здоров'я в Німеччині відповідальні за сексуальну освіту. Тут надають можливість підвищити знання з питань репродуктивного циклу, розповідають про зміни, які відбуваються в період статевого дозрівання та надають об'єктивну оцінку небезпеці сексуального насилля. Ефективність такого виховання помітна. Так, протягом 2003-2014 років кількість підліткових вагітностей зменшилось вдвічі.
Втім, в таких країнах як Польща та Великобританія, відбуваються суперечки між членами традиційної й нової сексуальної освіти. Батьки школярів проти пункту щодо представників ЛГБТ-спільнот, мастурбації та гомосексуальності. Однак, в Польщі та Великобританії передбачають розгляд таких проблем, як секстинг, грумінг в цифровому середовищі.
Шотландія та Фінляндія приклад країн з розвиненою сексуальною освітою. Так, у Фінляндії предмет Health Education вважається обов'язковим для дітей віком 13-15 років. Вони отримують знання про менструальний цикл, перший статевий акт, знайомство з партнером, статеві інфекції, мастурбацію та сексуальну етику.
В Шотландії секс виховання не є обов'язковим. Батьки самі вирішують чи хочуть, аби знали їх діти про секс, контрацепцію та право на власне тіло. Дорослі можуть відвідати курс Speakeasy і донести дитині важливу інформацію сексуального виховання. До того ж в Шотландії дітям надають знання сексуальної освіти в більш ранньому віці в порівнянні з іншими європейськими країнами. Дітям в 5 років розповідають про частини тіла, в 7 - про статеве дозрівання, а підліткам — про безпечний секс та обов'язкове застереження.
Секс — це не соромно. Сексуальна необізнаність призводить до серйозних проблем зі здоров'ям, а ранні незахищені статеві стосунки ведуть до частих абортів та інфекцій, які передаються статевим шляхом. Статеве виховання — обов'язок батьків. Дитина, перейнявши досвід дорослих, отримавши знання щодо поваги, добра, ніжності в коханні, в майбутньому матиме моральні цінності в сексуальному житті та вмітиме об'єктивно оцінювати ситуації, протидіяти насиллю.
Не слід робити з цієї теми щось надто заборонене. Якщо батьки не вважатимуть за потрібне говорити про сексуальний досвід з дитиною, вона почне шукати всю інформацію в інших сумнівних джерелах. Батьки мають відкрити для дитини емоційний, природний світ кохання двох людей.
В статевому вихованні дітей вони мають побудувати довірливі й дружні відносини.

© 2019 "СТУДЕНТ УКРАЇНИ"

Мої відео